У канцы жніўня 2020 года адбыўся фінал Рэспубліканскага конкурсу юных чытальнікаў «Жывая класіка». У мерапрыемстве, якое ладзілася Міністэрствам інфармацыі Рэспублікі Беларусь і тэлеканалам СТВ з сакавіка па май, прынялі ўдзел каля  пятнаццаці тысяч дзяцей з усіх рэгіёнаў нашай краіны.

У паўфінале конкурсу, які ў гэтым годзе праходзіў у рэжыме анлайн, свае творчыя нумары прадставілі 28 таленавітых хлопчыкаў і дзяўчынак – пераможцы абласных і Мінскага гарадскога этапаў мерапрыемства. Яны ж прынялі ўдзел ў фінале конкурсу.

Творчыя нумары юных чытальнікаў адрозніваліся багаццем вобразаў, разнастайнасцю стыляў, вылучаліся сваёй індывідуальнасцю і адкрытасцю. Са сцэны гучалі творы Уладзіміра Караткевіча, Максіма Багдановіча, Якуба Коласа, Максіма Танка, Змітрака Бядулі, Васіля Быкава, Пімена Панчанкі, Аркадзя Куляшова і сучасных аўтараў. Асаблівую ўвагу канкурсанты надалі творчасці Уладзіміра Караткевіча, 75-годдзю Вялікай Перамогі.

Выступленне фіналістаў ацэньвала рэспубліканскае журы, у склад якога ўвайшлі прадстаўнікі Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь, Міністэрства інфармацыі Рэспублікі Беларусь, Саюза пісьменнікаў Беларусі, тэлекампаніі СТВ, вядомыя дзеячы культуры і мастацтва.

Фіналісты Рэспубліканскага конкурсу юных чытальнікаў «Жывая класіка» ўзнагароджаны дыпломамі Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь і Міністэрства інфармацыі Рэспублікі Беларусь І, ІІ і ІІІ ступеняў, сертыфікатамі на адну змену ў Нацыянальны дзіцячы адукацыйна-аздараўленчы цэнтр «Зубронак», а таксама памятнымі падарункамі.

Пераможцамі і  прызёрамі конкурсу сталі:

ва ўзроставай катэгорыі: 14 класы:

І месца:

  • Буткевіч Артур, кіраўнік Шастакова Аляксандра Леанідаўна, ДУА «Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі „Ранак“»;

ІІ месца:

  • Пунько Ефрасіння, кіраўнік Маліноўская Таццяна Аляксандраўна, ДУДА «Віцебскі абласны палац дзяцей і моладзі»;

ІІІ месца:

  • Петрусёў Арсеній, кіраўнік Пунінская Алена Іванаўна, ДУА «Кадзінская сярэдняя школа» Магілёўскага раёна;
  • Шаплыка Анастасія, кіраўнік Статкевіч Тамара Яўгеньеўна, ДУА «Сароцкая сярэдняя школа Любанскага раёна»;

ва ўзроставай катэгорыі: 56 класы:

І месца:

  • Навумчык Анастасія, кіраўнік Місачэнка Вераніка Яўгенаўна, ДУА «Сярэдняя школа № 1 г. Докшыцы»;

ІІ месца:

  • Пастухоў Мікіта, кіраўнік Кашко Вольга Віктараўна, ДУА «Гімназія № 31 г. Мінска»;
  • Рэба Мацвей, кіраўнік Вайтусёнак Лілія Аляксандраўна, ДУА «Сярэдняя школа № 14 г. Ліды»;

ІІІ месца:

  • Кавалёва Паліна, кіраўнік Кузьміна Наталля Валер’еўна, ДУА «Сярэдняя школа № 34 г. Магілёва»;

ва ўзроставай катэгорыі: 78 класы:

І месца:

  • Ільюшэнка Дзмітрый, кіраўнік Вакар Таццяна Уладзіміраўна, ДУА «Сенненская школа-інтэрнат для дзяцей-сірот і дзяцей, застаўшыхся без апекі бацькоў»;

ІІ месца:

  • Пазняк Валерыя, кіраўнік Койпыш Наталля Уладзіміраўна, ДУА «Гімназія № 2 г. Бабруйска»;

ІІІ месца:

  • Губанаў Максім, кіраўнік Шабуня Алена Раманаўна, ДУА «Сярэдняя школа № 2 г. Стоўбцы»;

ва ўзроставай катэгорыі: 78 класы:

І месца:

  • Ананіч Дар’я, кіраўнік Стэльмакова Ірына Васільеўна, ДУА «Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі г. Кіраўска»;
  • Васiльеў Максiм, кіраўнік Сартакова Л. Я., ДУА «Палац дзiцячай творчасцi г. Баранавiчы»;

ІІ месца:

  • Іванюценка Аляксандра, кіраўнік Карабкова Надзея Адольфаўна, ДУА «Вялікаборскі дзіцячы садок – сярэдняя школа»Хойнікскага раёна;

ІІІ месца

  • Емяльянаў Данііл, кіраўнік Ральцэвіч Святлана Мікалаеўна, ДУА «Рассветаўская сярэдняя школа Клецкага раёна».

Віншуем пераможцаў!

 

Тэлеверсію фіналу Рэспубліканскага конкурсу юных чытальнікаў «Жывая класіка» можна ўбачыць 6 верасня 2020 года ў Дзень беларускага пісьменства на тэлеканале СТВ.

 

НІА
па матэрыялах сайта
Нацыянальнага цэнтра мастацкай творчасці
дзяцей і моладзі